DrukujDrukuj

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Autor:
pestap
Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy - położona w bezpośredniej bliskości Starego Miasta opływają wody Brdy i jej odnogi - Młynówki. Przez wyspę przebiega jedyna droga - ul. Młyńska. Ze Starego Rynku prowadzi tu ul. Ku Młynom.

Nazwa wyspy wywodzi się od młynów, które funkcjonowały tu dawniej. Źródła historyczne dokumentują dopiero XIV-wieczne młyny, nie tylko zbożowe, ale też słodowe i tzw. folusze (sukiennicze). Jeszcze przed rokiem 1400 zbudowano młyn kościelny i łaźnię miejską.

Pierwsze budowle wznoszono we wschodniej części wyspy, mniejszej, położonej bliżej średniowiecznego miasta. Od części zachodniej dzielił ją kanał zwany Międzywodziem, który został zasypany, ale kilka lat temu w ramach rewitalizacji wyspy odtworzono go.

Dzięki młynom wschodnia część wyspy pełniła ważną rolę gospodarczą. Należała wtedy do Korony, więc nazywana była także Wyspą Królewską. W roku 1594 zbudowano tu królewską mennicę, która przez kilka stuleci biła doskonałe monety.

Na wyspie zachowało się kilka cennych zabytków. Najstarszym jest Biały Spichlerz z roku 1799, wzniesiony na fundamentach gotyckiej budowli. Europejskie Centrum Pieniądza to budynek odbudowany na piwnicach XVII-wiecznej mennicy królewskiej. W pobliżu jest także Dom Młynarza (1774 r.) i Dom Wyczółkowskiego (1899) - należące tak jak Biały Spichrz do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Po drugiej stronie Młynówki wznoszą się XIX- wieczne zabudowania Wenecji Bydgoskiej.

Źródło

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (4 głosy)