DrukujDrukuj

Paweł Długozima

Współautorzy:
  • pestap

Paweł Długozima - urodził się 13 maja 1954 roku w Bądkowie w rodzinie rzemieślniczej. W 1969 roku ukończył Szkołę Podstawową w Bądkowie i rozpoczął naukę w Zespole Szkół Budowlanych we Włocławku, którą ukończył w 1972 r. Po odbyciu dwuletniej praktyki w zawodzie w 1974 roku otrzymał świadectwo czeladnicze. W latach 1974 – 1975 odbył służbę wojskową w Grudziądzu. Następnie podjął naukę w zakładzie rzemieślniczym swego ojca – Stanisław Długozimy i po dwóch latach otrzymał świadectwo czeladnika w rzemiośle murarskim i tapeciarskim. W 1985 roku zdobył tytuł mistrza tego zawodu. Ukończył także kurs pedagogiczny II stopnia i otrzymał tytuł mistrza w zawodzie ogrodnik i warzywnik. Pierwszą pracę podjął u swojego ojca jako jego współpracownik. Do jego najważniejszych dokonań zawodowych należy pomalowanie Klasztoru Franciszkanów i Katedry we Włocławku. Jego zasługą jest też odnowienie malatury wielu kościołów m.in. w Bądkowie, Osięcinach, Krzywosądzy, Brześciu Kujawskim, Łowiczku, Byczynie i Ostrowąskie. Zajmował się również odnawianiem ołtarzy (np. we Włocławku) i ambon (np. w Karnkowie).
W roku 1986 ożenił się z Elżbietą Hajduczenią, z którą miał dwóch synów: Piotra i Andrzeja. 17 lipca 2003 r. niespodziewanie zmarł na zawał serca. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Bądkowie.

Bibliografia

  • Akt urodzenia z Urzędu Gminy w Bądkowie.
  • Akt ślubu z Urzędu Gminy w Bądkowie.
  • Relacja ustna żony- Elżbiety Długozimy.
  • Dokumenty rodzinne Pawła Długozimy.

Biogram napisany w projekcie GOK-u w Bądkowie „By nie odeszli w niepamięć”- dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności – Równać szanse 2010

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)