Autor:
maliszewo
Współautorzy:
  • pestap
Dawny dworski budynek w Maliszewie

Maliszewo to wioska w powiecie lipnowskim, leżąca 4 km od Lipna. Graniczy z miejscowościami : Biskupin, Komorowo, Brzeźno i Trzebiegoszcz. Obszarowo to dość duża i rozległa wioska. Przepływa przez nią rzeka Mień. W Maliszewie funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury. Jako, że wioska jest dość rozległa przynależy do dwóch parafii.

Część wsi znajdująca się przed tzw. "Krzyżem Cholerycznym" należy do parafii lipnowskiej, a część za krzyżem do parafii Brzeźno. We wsi znajdują się boiska do siatkówki plażowej na ziemi należącej do Józefa Chojnickiego. Latem często odbywają się tam turnieje siatkarskie. Przed laty w Maliszewie funkcjonował drewniany młyn wodny, który dla turystów stanowił dużą atrakcję. Nie ma też śladu po dawnym drewnianym dworze. Pozostała tylko kasztanowa aleja prowadząca do dawnego dworu oraz pozostałości po dworskich budynkach gospodarskich. do roku 1845 Maliszewo należało do rodu Nałęczów. W 1845 odziedziczył go po swoim chrzestnym ( bracie matki) Franciszek Gockowski (syn Wojciecha). Po nim majątek przejął syn Tadeusz Józef Gockowski, który ożenił się z Wandą Albertyna Weber( córką Antoniego i Jadwigi z Kowalkowskich - dziedziców z Dzikowa k. Osieka).

Po Tadeuszu Gockowskim Maliszewo przejęła jego córka Jadwiga, która zarządzała majątkiem wraz z mężem Tadeuszem Święcickim. Na początku XX wieku Święciccy sprzedali Maliszewo Jerzemu Starzyńskiemu, który zarządzał majątkiem do roku 1920, czyli do chwili zamordowania go przez Bolszewików. Po śmierci Starzyńskiego majątkiem zarządzała wdowa po nim Janina ze Skoniecznych wraz z nowo poślubionym mężem Juliuszem Przybyłowiczem. Następnie dwór i majątek przejęła córka Starzyńskich Hanna Wielgus ze swym mężem. Wielgusowie aż do wybuchu II wojny mieszkali w Maliszewie. Następnie Niemcy na Maliszewskim majątku osadzili swego rodaka o nazwisku Beer. Po wojnie ziemie uległy parcelacji, a dwór został rozebrany.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (13 głosów)