Wersje segmentu Lipnowska Grupa Literacka

Porównanie dwóch wersji

18 marca 2017, 13:53 przez Bożena Ciesielska18 marca 2017, 14:07 przez Bożena Ciesielska
Nie zauważono zmian
Wersja z 18 marca 2017, 14:07:

Lipnowska Grupa Literacka

Współautorzy:
  • pestap
Lipnowska Grupa Literacka

Lipnowska Grupa Literacka

powstała 5 grudnia 1989 roku. Opiekę nad zespołem objęła Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Inicjatorem powstania grupy był Tadeusz Chojnicki – ówczesny dyrektor biblioteki. Spotkania odbywały się we wtorki w filii biblioteki na osiedlu Władysława Sikorskiego w Lipnie.

Od marca 1992 roku spotkania członków odbywają się w pierwszy piątek miesiąca w Miejskim Centrum Kultury w Lipnie. Przewodniczącą LGL od 1989 roku do 2003 roku była Jadwiga Jałowiec. Wiceprzewodniczącym był Sławomir Ciesielski. Po śmierci J. Jałowiec funkcję przewodniczącej sprawowała Grażyna Ryska. Obecnie grupie przewodzi Sławomir Ciesielski. Jest to grupa nieformalna i otwarta. Nie trzeba się do niej zapisywać. Wystarczy być i uczestniczyć w spotkaniach. Zawsze można zrezygnować z uczestnictwa. Liczebność grupy ciągle się zmienia. Jednak nie zmienia to faktu, że w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie zawsze gromadzi się aktywne grono miłośników pióra.

Do stałych członków należeli lub należą: Jadwiga Jałowiec, Jan Kukowski, Stanisław Kuncman, Grażyna Ryska, Sławomir Ciesielski, Monika Kuczyńska, Jerzy Kowalski, Jacek Urbanek, Zbigniew Żuchowski, Janusz Czerwiński, Miłosz Marcin Zawadzki, Justyna Maćkowiak, Katarzyna Anna Juras, Joanna Cywińska i Dariusz Chrobak.

Spośród innych osób, które przychodziły na spotkania, należy wymienić: Justynę Grabowską, Julię Stanny, Agnieszkę Stanny, Ewelinę Tężycką, Katarzynę Ewę Urbańską, Romana Zasowskiego, Annę Inczewską, Wiolettę Wojciechowską, Dorotę Rykowską, Małgorzatę Zasowską, Marka Janickiego, Joanne Koszczkę, Agnieszkę Wilczak, Sylwię Gajtkowską, Arkadiusza Salwowskiego.

W ostatnich latach do LGL dołączyła Czesława Krystyna Chojnicka, Anna Orenkiewicz, Waldemar Panert, Maria Rykowska, Katarzyna Kotyl-Gabryszewska, Jan Manewicz, Celina Górecka, Wiesława Cybulska, Monika Kozicka, Denisa Miljković-Lewandowska oraz Ewa Rozen.

Grupa wydała dwa almanachy poetyckie: „Do skutku” i „Trzydzieści i trzy”. Indywidualnie członkowie grupy wydali kilkanaście tomików poetyckich.

W grudniu 2004 roku z inicjatywy kierownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem Jerzego Kowalskiego odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem z okazji piętnastolecia istnienia Lipnowskiej Grupy Literackiej.

Na podstawie tekstów poetyckich tworzy się spektakle teatralne, wieczory poetyckie i organizuje wystawy. Na piątkowych spotkaniach dyskutuje się o poezji i prozie, czyta własne utwory poetyckie, wymienia się doświadczeniami, spiera bądź „podpowiada” młodym, początkującym twórcom jak pisać wiersze. "Spowiedź poetycka odbywa się raz w miesiącu" - jak napisał Dariusz Chrobak w publikacji "Toki słów".

2008 r. wydanie tomiku "Perełki" Sławomira Ciesielskiego.

Tomik poetycki „Perełki” został wydany pod koniec 2008 r. przez Miejsko–Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem. W podtytule „Perełek” autor Sławomir Ciesielski dodał następujące wyjaśnienie: „o miłości pająka do perły”. Czym są owe tytułowe „perełki” w liczbie 50 sztuk? Otóż „perełka” jest krótkim, błyskotliwym utworem literackim (objaśnienie pochodzi z języka arabskiego). Takie właśnie utwory zostały zebrane w tym tomiku. Są tu wiersze miłosne, ale mogą być odczytywane na różne sposoby tak jak różnie rozumiemy słowo „miłość”. Teksty opisują miłość między dwojgiem ludzi, psychiczne i fizyczne zauroczenie drugą osobą, są opisem swawolnych igraszek, pieszczot, tęsknoty lub tylko i wyłącznie ich wyobrażeniem, czyli wcale nie musiało się tak zdarzyć... Mogą też zostać odczytane jako miłość do dobrego, wyrafinowanego i wykwintnego jedzenia („Moja babeczko”, „soczysta szyneczko”, „mięciutka babeczko”, „gwiazdko w rosole”, „słony paluszku”). Oczywiście, bohaterka - perełka jest porównana i do babeczki, i do szyneczki, ale i do pieczeni prowansalskiej (o ile takowa istnieje). Może są to teksty o miłości pająka do perły i tak też mogą być odczytane tak jak w zwrocie: „Perełeczko kocham cię/ pajęczą niteczką”.
Czytelnik może mieć różnorodne skojarzenia i pewnie o to chodzi w tych ulotnych, frywolnych, subtelnych, lekkich i finezyjnych wierszach. Są one zapisem chwil, myśli, doznań, refleksji... Przypominają sfotografowany aparatem obraz. „Jesteś dla mnie / porannym promykiem / słońca / kropelką rosy / przed wyparowaniem / listkiem na wietrze / i dreszczem / którego się nie / zapomina” – pisze S. Ciesielski.
Są one i poetycką zabawą, i poetyckim żartem. I tak też autor napisał w podtytule - wyjaśnieniu: przenośnia, porównanie, rytm i rym są żartem, tylko miłość jest prawdziwa... W tekstach pojawia się – oprócz żartobliwego - refleksyjny i melancholijny ton jak w „Perełce”: „Zszywam ręcznie / powietrze z powietrzem / chodzę / bardziej na prawej nodze / płodzę / wiersze o drodze / prasuję czas / dla nas” lub „Kocham cię moja / perłowa laleczko / i śladów mojej miłości / nie zetrzesz / bo poeci rzeźbią / myślami / wyplatają z neuronów / arrasy”. Brzmi pięknie... Najładniejsza - według mnie - jest następująca „Perełka”: „Na słonecznej polance / uprawialibyśmy harce / aż na ten widok uroczy / zwierzęta wybałuszyłyby oczy / a twoja sukienka / lekko zostałaby zmięta”. Wszystkie czasowniki użyto w trybie przypuszczającym (uprawialibyśmy, wybałuszyłyby, zostałaby, może mogłoby być, mogłoby się zdarzyć, byłoby), ale czy się wydarzyło... Niekoniecznie, choć dlaczego nie mogłoby się zdarzyć?
„Perełki” polecam miłośnikom talentu S. Ciesielskiego, autora kilku tomików wierszy oraz laureata wielu konkursów poetyckich, a także autora kilkunastu opowiadań. Szkoda, że pisanych tylko do szuflady...

W grudniu 2009 roku Lipnowska Grupa Literacka obchodziła dwudziestolecie działalności. W związku z jubileuszem LGL wydano tomik poetycki "Słowem obecni".

„Słowem obecni” Almanach Lipnowskiej Grupy Literackiej na dwudziestolecie Lipno 2009.

Tomik poetycki „Słowem obecni” opatrzony krótkim rysem historycznym (powstanie grupy piszących ludzi skupionych przy bibliotece w Lipnie) wydano z okazji dwudziestolecia Lipnowskiej Grupy Literackiej. Nieformalne stowarzyszenie, jakim jest w skrócie LGL, nie miało szczęścia do wielu publikacji – grupa wydała trzy zbiorki („Trzydzieści i trzy”, „Do skutku” i „Słowem obecni”). Natomiast indywidualnie członkowie LGL wydali po kilka publikacji.
Almanach „Słowem obecni” zawiera wiersze prawie wszystkich należących do grupy ludzi. Ilustrację na okładce zaprojektowała Monika Kuczyńska (Kowalska). W zbiorku znalazły się wiersze różnorodne. Na uwagę zasługują teksty Joanny Cywińskiej, która „bawi się” w nich słowami tak jak w „muzycznym” wierszu „Instrumenty” („Struny dźwięk dają -/ Wdzięk odkrywają.../ Do wtóru flecik / Z melodią – wzleci!”). Wiersze Anny Orenkiewicz cechuje refleksyjność („Otwieram oczy / i zamykam okno wspomnień”).
Pani Czesława Krystyna Chojnicka odwołuje się w wierszach do uczuć patriotycznych. Miłosz Zawadzki zręcznie operuje słowem i swe poetyckie przemyślenia zamyka w obrębie kilku linijek, zmuszając tym czytelnika do zastanowienia się. Nie zabrakło także jednego tekstu Jadwigi Jałowiec – przewodniczącej LGL. Jej wiersz „Ziemia dobrzyńska” należy do żelaznego repertuaru konkursów recytatorskich. Inny zupełnie styl pisania – skondensowany i wielopłaszczyznowy - prezentuje niedoceniany Janusz Czerwiński. Poza tym w tomiku są jeszcze teksty Dariusza Chrobaka (wiersz „Zbij gniew” poświęcił ojcu, wreszcie ktoś docenił jego rolę w życiu rodziny oraz jeden poświęcony Jadwidze Jałowiec i Jolancie Zaniewskiej – malującej piękne obrazy i tworzącej inne dzieła łączące piękno z użytecznością), Sławomira Ciesielskiego, Grażyny Ryski (wiersze metaforyczne, czyli minimum słów, a maksimum treści), Jacka Urbanka (ciekawe obrazowanie), Jerzego Kowalskiego, Moniki Kowalskiej (wdzięczne wiersze o Marii wiosennej i jesiennej oraz o Zimowej Pannie), Romana Zasowskiego, Justyny Maćkowiak, Zbigniewa Żuchowskiego i Wioletty Chojnickiej. Każdy z autorów na pewno zasługiwałby na osobne opracowanie. Może kiedyś się tego doczekają...
Polecam miłośnikom poezji.

30 kwietnia 2010 r. w Toruniu odbyła się impreza Wolny Rynek Poetycki z udziałem członków LGL (Dariusz Chrobak, Miłosz Zawadzki, Zbigniew Żuchowski, Krystyna Chojnicka i Sławomir Ciesielski).

1 kwietnia 2011 r. odbyła się w sali kina "Nawojka" w Lipnie uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dzieło roku". Anna Orenkiewicz i Miłosz Zawadzki - członkowie LGL - otrzymali wyróżnienia. W galerii "Na strychu" pokazano wystawę dzieł nagrodzonych w różnych kategoriach (fotografia, literatura, grafika, malarstwo, rzeźba).

Ukazał się almanach religijnej poezji ziemi dobrzyńskiej "Deo et Matris. Almanach religijnej poezji ziemi dobrzyńskiej". Wiersze wybrał, opracował i przypisami opatrzył Mirosław Krajewski. Publikacja została wydana przez Wszechnicę Edukacyjną i Wydawniczą "Verbum” w Rypinie 2011 r. Promocja tomiku miała miejsce 13 V 2011 r. w Szkole Podstawowej imienia Henryka Sucharskiego w Rypinie.
W zbiorku wydrukowano 80 wierszy czterdziestu poetów, między innymi autorów należących do Lipnowskiej Grupy Literackiej: Dariusza Chrobaka, Sławomira Ciesielskiego, Jadwigi Jałowiec, Czesławy Krystyny Chojnickiej, Anny Orenkiewicz, Joanny Cywińskiej, Jana Manewicza, Zbigniewa Żuchowskiego, Moniki Kowalskiej i Jerzego Kowalskiego.

Pod koniec 2012 roku ukazał się zbiorek poetycki pt. "Rozmyślne - myślenie" Jana Manewicza.
W 2012 r. do Lipnowskiej Grupy Literackiej dołączyła Wiesława Cybulska z Lipna.

Zbigniew Żuchowski - należący do LGL - jest autorem artykułu pt. "Słowem obecni. Lipnowska Grupa Literacka (1989 - 2009)". Tekst został wydrukowany w "Roczniku Dobrzyńskim" (tom III pod redakcją Mirosława Krajewskiego, Rypin 2010).

W "Bakalarce" mieszczącej się w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie odbywają się spotkania pod nazwą "Wolna Scena Poetycka. Piszę, bo chcę". Każdy piszący może w klubie muzycznym "Bakalarka" przeczytać swoje teksty. Pierwszym gościem był Jan Manewicz. W kolejnym spotkaniu gościem honorowym była Krystyna Chojnicka. W marcu 2013 r. na scenie poetyckiej wystąpił Dariusz Chrobak, a w maju 2013 r. - Miłosz Zawadzki.

8 XI 2013 r. we Włęczu (gmina Czernikowo) Czernikowskie Stowarzyszenie "Czyż - Nie" zorganizowało imprezę, na którą zaproszono Lipnowską Grupę Literacką. W chacie we Włęczu członkowie stowarzyszenia wystawili II część "Dziadów", o historii ludności ewangelickiej zamieszkującej Włęcz opowiedziała doktorantka Anna Zglińska, a poeci z grupy literackiej czytali swoje wiersze.

6 XII 2013 r. o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lipnie odbyło się kolejne spotkanie członków Lipnowskiej Grupy Literackiej. Jan Manewicz wydał drugi tomik poetycki "Władza myślenia", Czernikowo 2013.

Lipnowska Grupa Literacka w grudniu 2014 r. będzie obchodziła dwudziestopięciolecie działania. W związku z tym faktem poeci przygotowują jubileuszowy tomik.

W grudniu odbyło się spotkanie z okazji dwudziestopięciolecia Lipnowskiej Grupy Literackiej. Impreza miała miejsce w sali kameralnej MCK Lipno. Uczestniczyli w niej członkowie grupy oraz wielu zaproszonych gości. Tomik "Wiersze LGL" wydała drukarnia WEiW Verbum 2014.

27 I 2014 r. Lipnowska Grupa Literacka została zaproszona przez sekcję literacko-artystyczną Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Dariusz Chrobak przedstawił historię LGL. Następnie członkowie grupy czytali swoje teksty.

7 II 2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie odbyło się cykliczne spotkanie Lipnowskiej Grupy Literackiej.

6 IV 2014 r. w czytelni biblioteki w Lipnie spotkali się miłośnicy pióra. Czytano nowe wiersze, dyskutowano i dzielono się swoimi spostrzeżeniami.

28 IV 2014 r. w sali kina "Nawojka" odbyła się uroczystość 665. rocznicy nadania praw miejskich Lipnu. Z tej okazji wiele osób, instytucji, firm i stowarzyszeń otrzymało pamiątkowe nagrody. Dla Lipnowskiej Grupy Literackiej nagrodę odebrał Sławomir Ciesielski.

4 września 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Lipnowskiej Grupy Literackiej w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Najważniejszą częścią było zapoznanie się z nową publikacją tomiku "Wiersze LGL". Zbiorek, w którym znalazły się teksty poetów, grafiki Doroty Ścisło oraz krótkie notki biograficzne, wydało WEiW Verbum. Środki finansowe pozyskano z dotacji urzędów miast i gmin, bibliotek, starostw oraz stowarzyszeń.

Okolicznościowa impreza na dwudziestopięciolecie LGL odbędzie się w grudniu 2014 r.

4 listopada 2014 r. Lipnowska Grupa Literacka spotkała się z czytelnikami Biblioteki Publicznej w Czernikowie. Spotkanie odbyło się w zaduszkowej atmosferze. Twórcy czytali swoje wiersze z najnowszego tomiku wydanego na dwudziestopięciolecie grupy. Spotkanie prowadziła dyrektor biblioteki Marianna Podgórska.

13 listopada 2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie odbyło się spotkanie członków Lipnowskiej Grupy Literackiej.

12 grudnia 2014 r. w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie świętowano dwudziestopięciolecie Lipnowskiej Grupy Literackiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17. Przygotowali ją pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie oraz pracownicy MCK. Wystąpił chór Bel Canto pod kierownictwem Arkadiusza Świerskiego. Historię LGL przedstawiły bibliotekarki - Iwona Kowalska i Dorota Trojanowska. Literaci czytali swoje wiersze z tomiku wydanego na tę okazję. Wśród zaproszonych gości była przewodnicząca Rady Miejskiej w Lipnie Ewa Urbańska, wiceprzewodniczący RM Wojciech Maciejewski, Tadeusz Chojnicki - założyciel LGL, profesor Mirosław Krajewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Charyton oraz Marek Grzymowicz - prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Jubileusz uświetnił występ Doroty Bułakowskiej, która zaprezentowała kilka piosenek. Po części oficjalnej dzielono się wspomnieniami z działalności LGL.

Recenzja tomiku „Wiersze LGL”

Lipnowska Grupa Literacka ma już 25 lat. Z okazji jubileuszu ukazał się tomik poetycki „Wiersze LGL” wydany ze środków finansowych samorządów powiatu lipnowskiego i rypińskiego. Drukiem zajęło się wydawnictwo Verbum.
Tomik zawiera wiersze 27 autorów oraz jeden utwór pisany prozą poetycką. W zbiorku uwzględniono teksty członków LGL systematycznie uczestniczących w spotkaniach lub utrzymujących kontakt z grupą. Oprócz wierszy jest wstęp dotyczący historii grupy, ilustracje Doroty Ścisło oraz biogramy postaci.
Piątkowe spotkania członków grupy mają charakter warsztatowy. Najwięcej czasu poświęca się na czytanie własnych tekstów. Nie odbywa się to jednak na zasadzie, że każdy musi przygotować dwa, trzy wiersze i je przeczytać. Można je mieć i można zaprezentować innym. Najczęściej każda osoba stara się, by zapoznać pozostałych z tymi tekstami, które uważa, że są ważne i warte czytania lub które zostały napisane pod wpływem inspiracji. Potem się o nich dyskutuje, zwraca uwagę na trafny dobór słów, na zastosowane środki artystyczne, na przesłanie wiersza czy nawet na sposób interpretacji głosowej. Nie zawsze tekst spodoba się słuchaczom. Często się go krytykuje, ale w sposób konstruktywny. Najczęściej uwagi dotyczą nadmiaru niepotrzebnych wyrazów, które powodują, że tekst jest „przeładowany”. Osoby, które nie zgadzają się z uwagami, nie są zmuszane do radykalnych zmian w swoim tekście. Przyjmują krytykę lub się z nią nie zgadzają, ale często przyznają rację. Każdy uczestniczący w piątkowych spotkaniach jest traktowany przez pozostałych z szacunkiem. Najważniejsze, że zainteresowani chcą uczestniczyć w warsztatach na zasadzie dobrowolności. I to jest najcenniejszą wartością…

2 maja 2015 roku zmarł Tadeusz Chojnicki z Lipna, bibliotekarz, społecznik, regionalista, założyciel Lipnowskiej Grupy Literackiej.

10 VI 2015 r. Lipnowska Grupa Literacka została zaproszona przez miejscową bibliotekę w Wielgiem na spotkanie połączone z profesjonalną sesją fotograficzną. Zdjęcia robiła Weronika Sieradzka. W trakcie spotkania omówiono bieżące sprawy takie jak udział w konkursach czy imprezach. Następnie grupa pod przewodnictwem bibliotekarki Katarzyny Kwiecińskiej udała się na spacer po Wielgiem. Obejrzano drewniany kościół świętego Wawrzyńca oraz park i ruiny pałacu Wilskich. Po powrocie do remizy OSP - tu odbywało się spotkanie - członkowie czytali swoje teksty, dyskutowali i wymieniali się uwagami dotyczącymi twórczości.

11 XII 2015 r. w Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie odbyło się uroczyste spotkanie członków LGL oraz zaproszonych gości. Celem imprezy była promocja "Almanachu poezji Dobrej Ziemi" oraz płyty z nagranymi tekstami grupy literackiej. "Almanach..." został wydany przez Wszechnicę Edukacyjną i Wydawniczą Verbum. Wstęp napisał Mirosław Krajewski. Płyta z wierszami LGL została wydana przez MCK w Lipnie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Bractwa Literackiego w Rypinie.

8 I 2016 r. o godzinie 17 po raz kolejny członkowie Lipnowskiej Grupy Literackiej spotkali się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie. Na spotkaniu omówiono bieżące wydarzenia, w których uczestniczyli lokalni poeci. Czytano nowe wiersze, dyskutowano o nich, wyrażano własne zdanie na temat tekstów. Do grupy dołączyła Denisa Miljković - Lewandowska. Wiesława Cybulska przeczytała tekst "Wigilijna opowieść", Denisa Miljković-Lewandowska wiersz "Nie", Dariusz Chrobak "Pociąg", Krystyna Chojnicka "W oparach życia", Anna Orenkiewicz "W mojej srebrnej jesieni", Celina Górecka "widzę swój wiatr", Monika Kozicka "Paradygmat słowa", Maria Rykowska "Do córki" i "Nie po tym śniegu szła tamta miłość", a Sławomir Ciesielski krótki tekst o tatuażach.

Przewodniczący LGL poinformował zebranych, że do druku w "Gazecie Lipnowskiej" zostały wybrane wiersze członków grupy.

W 55. numerze "Gazety Lipnowskiej" (28 X 2016) ukazały się teksty następujących osób z LGL: Wiesława Cybulska "A kiedy studnia stała się sucha", Joanna Cywińska "Uzależnienia", Anna Orenkiewicz "Łzy", Jacek Urbanek "rozpędzony świt", Miłosz Marcin Zawadzki "W ciemności", Celina Górecka "Wstążka", Denisa Miljković-Lewandowska "Nie", Maria Rykowska "Samotność" oraz "Moje miasto". W gazecie zamieszczono także artykuł "Poetyckie spotkanie w MCK" Bożeny Ciesielskiej.

11 XII 2015 r. w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie odbyło się spotkanie kończące obchody dwudziestopięciolecia powstania Lipnowskiej Grupy Literackiej. Organizatorami imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie, Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą, MCK w Lipnie oraz Lipnowska Grupa Literacka. W uroczystości uczestniczyli radni Rady Miejskiej w Lipnie, bibliotekarze, przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej, literaci z rypińskiego „Civitas Christiana”, członkowie LGL oraz sympatycy. Spotkanie prowadził pracownik MCK Krzysztof Kowalewski. Słowo wstępne wygłosił profesor Mirosław Krajewski, redaktor „Almanachu poezji Dobrej Ziemi wraz z wypisami prozy dobrzyńskiej”. Głos zabrał przewodniczący Lipnowskiej Grupy Literackiej Sławomir Ciesielski, który podzielił się refleksją na temat poezji. Następnie członkowie LGL przeczytali po jednym wierszu z „Almanachu…”. Dyrektor MCK w Lipnie Arkadiusz Bejger zaprezentował zebranym płytę z nagranymi wierszami LGL. W części artystycznej wystąpiło kółko taneczne działające w MCK w Lipnie, solistki – podopieczne Arkadiusza Świerskiego oraz gościnnie Adrian Zatorski z Czernikowa, który zaprezentował fragment tekstu pisanego gwarą dobrzyńską. Następnie literaci z rypińskiej grupy „Civitas Christiana” opowiedzieli o swojej działalności i przeczytali własne wiersze.
Uświetnieniem uroczystości było wystąpienie Dariusza Chrobaka w mundurze wojewódzkim ziemi dobrzyńskiej. Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej opowiedział o planach i zamierzeniach SGZD i przeczytał wiersz o ziemi dobrzyńskiej. Potem odbyła się ożywiona dyskusja o wydanym „Almanachu…” i płycie.

17 I 2017 r. (wtorek) o godzinie 17 odbędzie się spotkanie promujące tomik wierszy "Zatańcz życie" Marii Rykowskiej.

We wtorek 17 I 2017 r. odbyło się w sali kameralnej MCK Lipno spotkanie promujące autorski tomik poetycki Marii Rykowskiej z Lipna. Spotkanie prowadził Krzysztof Kowalewski z Miejskiego Centrum Kulturalnego. Głos zabrał przewodniczący Lipnowskiej Grupy Literackiej Sławomir Ciesielski. Przedstawił gościom ostatnie publikacje członków grupy oraz nowy tomik "Zatańcz życie". Następnie przemawiał profesor Mirosław Krajewski, który podarował autorce jedną ze swoich publikacji "Oborzańskie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Pani i Królowej Ziemi Dobrzyńskiej". Następnie autorka podpisywała swoje tomiki. Należy dodać, że Maria Rykowska śpiewa w chórze działającym w MCK Lipno. Specjalnie dla gości zaśpiewała piosenkę "Czeremcha". Na pianinie akompaniował Arkadiusz Świerski - dyrektor MCK Lipno.

Maria Rykowska, Zatańcz życie, Lipnowska Grupa Literacka 2016, Verbum&Lipnowska Grupa Literacka, s. 52, oprawa miękka

Maria Rykowska swą literacką przygodę ze słowem poetyckim rozpoczęła już bardzo dawno. Pisała „do szuflady”, czyli tylko dla siebie. Zresztą życie toczy się swoim trybem, czyli najczęściej według schematu: rodzina, dzieci, praca, dom, może ogród… W pewnym momencie – najczęściej bardzo znaczącym momencie - nachodzi człowieka refleksja. Może by wrócić do dawnych pasji czy upodobań? Dlaczego nie? Wtedy człowiek sięga „do szuflady”. Gdy jeszcze spotka się odpowiednich ludzi, którzy zachęcą do pisania, życzliwie skrytykują lub zmobilizują do działania, wtedy naprawdę warto spróbować swoich sił na poetyckiej ścieżce. Być może tak było w przypadku Marii Rykowskiej? Pewnego razu w 2014 r. przybyła na spotkanie Lipnowskiej Grupy Literackiej, by toczyć „Rozmowy z poetami w dni powszednie oraz święta” … I została, oby jak najdłużej. Czytała swoje teksty członkom grupy. A jest to zadanie bardzo trudne, gdyż czytający niejako wystawia się na widok publiczny. Uważnie słuchała głosów innych osób. Mężnie przyjmowała konstruktywną krytykę doświadczonych ludzi.
Teksty zebrane w tomiku „Zatańcz życie” charakteryzują autorkę jako osobę czułą i wrażliwą na muzykę i słowo. M. Rykowska pisze wiersze ciągłe jakby dając czytelnikowi możliwość i swobodę głosowej interpretacji. Czasem – rzadko – układa je w zwrotki. Wiersz „Tamten czas” ma regularny układ czterowersowy. Z każdej zwrotki wyłania się obraz zapamiętany z dzieciństwa (beztroskie zabawy nad rzeką, rynek, na którym krzyczy przekupka czy dzwony dzwoniące o poranku).
Tytułowy tekst „Zatańcz życie” tłumaczy, dlaczego autorka właśnie dała taki tytuł zbiorku. Zastosowała interesującą przenośnię „zatańcz ze mną życie”. Przeważnie mówimy, żeby się z życiem za bary brać. A tu zachęca się, by tańczyć z życiem. Bo też i tematyka wierszy na to wskazuje. Miłość, rodzina, czas, przemijanie, spokój, zgoda, akceptacja…
Osoba mówiąca często zwraca się do czytelnika. Adresat jest bardzo ważny w jej utworach. Prowadzi z nim rozmowę, pyta, rozważa. Czasem odbiorcą jest ona sama tak jak w utworze „Wspomnienie”:
„Ze sobą usiadłam w fotelu bujanym
w rozległym cieniu lipy”.
Dobrze jest porozmawiać z drugą osobą, dobrze także z sobą…
Jest wiele tekstów poświęconych najbliższemu otoczeniu lub miejscom jej znanym takim jak Toruń „Ach, Toruń”. Jest zapewne związany ze wspomnieniami. Podmiot liryczny pisze o tym mieście z czułością, nostalgią i sentymentem, ale i dowcipem. Aranżuje rozmowę z Kopernikiem, który na zaproszenie odpowiada, że z góry musi pilnować:
„Czy ktoś się nie zgubił
czy nie brak pierników
a może osiołkowi ktoś
urwał miedziane ucho”.
Wiersze M. Rykowskiej są zwarte, spójne, skondensowane. Tu szczególnie należy przytoczyć tekst „Taka pogoda”, czyli „mokra pogoda”, bo „parasol w kąciku ziewa”. Utwór zamknięty wyraźną klamrą. Użyto tu delikatnej metafory do pokazania zwykłej szarej codzienności:
„Pies mnie pomylił z jakimś drzewem
A mnie się marzą
słońca łaskotki”.
Autorka zręcznie operuje środkami artystycznymi takimi jak: epitety (smutne miny, kwiaty niechciane, niepokoje dzienne, sen potargany, wiatr niechciany), porównania jak w tekście „Zwykle i po prostu”:
„W oczach twoich głębie
jak w kalejdoskopie”,
przenośnie np. w wierszu „Już noc”: „Ja – do poduszki dzień przytulę czy w tekście „Krople szczęścia”:
„Raźno biegnie koń siwy
przez pola
Kopytami wygrywa szczęście”.
i wyrazy dźwiękonaśladowcze jak w utworze „Szelest czasu”:
„Złotem liści
spadłeś mi do stóp”
czy w wierszu „Skrzypek”: „Czułości ubierz dźwiękami skrzypek”.
M. Rykowska pracuje nad słowem, buduje obrazy, kreuje światy, próbuje zatrzymać czas, rozpamiętuje, cieszy się ulotnymi chwilami, zapisuje je, rozbudza wyobraźnię, zmusza czytelnika do refleksji…
Warto by się zastanowić nad używaniem zdrobnień w tekstach. Czy nie są zbyteczne wyrażenia „ptasia rodzinka” („Miasto moje”) lub zwrotów „Kącik ci zrobię” („Latem”)? Czy nie rażą one pretensjonalnością? To na pewno sprawa do dyskusji…

3 II 2017 r. o godzinie 17 odbyło kolejne spotkanie miłośników poezji. Jak zwykle miejscem spotkania była czytelnia Biblioteki Publicznej w Lipnie. Uczestniczyli: Krystyna Chojnicka, Maria Rykowska, Monika Kozicka, Wiesława Cybulska, Dorota Trojanowska, Denisa Miljković-Lewandowska, Bożena Ciesielska, Waldemar Panert, Jacek Urbanek, Paweł Czekalski, Sławomir Ciesielski. Po podzieleniu się refleksjami po promocji tomiku "Zatańcz życie" Marii Rykowskiej oraz podaniu informacji o bieżących wydarzeniach i konkursach czytano nowe wiersze. Następnie dyskutowano zwracając uwagę na przekaz słowa i na unikanie w tekstach zbędnych słów.


3 III 2017 r. w spotkaniu Literackiej Grupy Literackiej uczestniczyli: Sławomir Ciesielski, Maria Rykowska, Krystyna Chojnicka, Katarzyna Kotyl-Gabryszewska, Monika Kozicka, Paweł Czekalski, Marek Janicki, Denisa Miljković-Lewandowska, Bożena Ciesielska oraz bibliotekarki Iwona Kowalska i Dorota Trojanowska.
Na spotkaniu omówiono najnowsze wydarzenia ze świata literatury. W związku z Międzynarodowym Dniem Pisarzy bibliotekarki wręczyły uczestnikom długopisy. Jak zwykle członkowie LGL czytali swoje wiersze. Dyskutowano nad ich treścią i formą. Ustalono termin kolejnego spotkania (7 IV 2017 r.).

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (18 głosów)