Najnowsze hasła

Wystawa Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz

Wystawa Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz w skępskim klasztorze bernardynów „Jedno tchnienie dwóch” to tytuł wystawy Katarzyny Wesołowskiej–Karasiewicz poświęconej duchowi świętemu – Veni Creator. Takiego artystycznego wydarzenia składającego się z wernisażu i prezentacji miniatury filmowej dawno w Skępem nie było...

Wiesław Smużny w Lipnie

20 IV 2012 r. o godzinie 18 w Lipnie w kinie "Nawojka" w galerii "Na strychu" odbyło się otwarcie wystawy prac Wiesława Smużnego z UMK w Toruniu. Wystawa "Liczone niepoliczalne" została zorganizowana przez Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie. Miała ona związek z 40. rocznicą debiutu artystycznego profesora Wiesława Smużnego. Artysta prezentował różnorodne techniki.

Stanisław Witkowski "Żbik"

Stanisław Witkowski (1917 – 2008) Stanisław Witkowski zmarł 5 lipca 2008 r. w Krakowie. Warto upamiętnić tę postać ze względu na jego bardzo aktywny udział w II wojnie światowej. S. Witkowski urodził się 20 IV 1917 r. według źródeł w Wielgiem w powiecie lipnowskim. Był żołnierzem i brał udział w kampanii wrześniowej. Został ranny. W czasie wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a potem Armii Krajowej (AK). Był współpracownikiem Jana Nowaka–Jeziorańskiego. J.

Sowa Mokotowa

Magazyn Bibliotek Mokotowskich SowA MokotowA.

Wiesław Smużny w Skępem

Pod koniec sierpnia (28 VIII) 2016 r. w kościele i klasztorze bernardynów w Skępem odbyła się wystawa poplenerowa członków Okręgu Toruńskiego ZPAP artystów. Tytuł wystawy "Kręgi". Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Toruński wydał także okolicznościowy katalog. Swoje prace podczas wystawy prezentowali: Franciszek Karasiewicz, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Zbigniew Jankowski, Anna Wąsikiewicz, Magdalena Haras, Halina Matyka, Katarzyna Ślusarska, Agnieszka Janiszewska, Maria Przybylska, Katarzyna Wendland, Alicja Wieczorek i Wiesław Smużny.

Brochów

Kościół obronny w Brochowie (województwo mazowieckie). W 1806 r. w tym kościele ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina. Tu także ochrzczono F. Chopina.

Na niebieskim szlaku

Na niebieskim szlaku W gminie Skępe wytyczono 5 szlaków turystycznych: niebieski, żółty, zielony, brązowy i niebieski (obejmuje też drogi w gminie Lipno). Są one dość dobrze oznakowane. Proponuję wyprawę rowerową szlakiem niebieskim, który jest najdłuższy. Ta trasa jest przeznaczona dla rowerzystów, których nie zrażą przeszkody i którzy lubią jazdę rowerem dla przyjemności. Czasem mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki, ale cóż to znaczy dla miłośnika, który lubi taki sposób aktywnego spędzania czasu. Czasem trzeba zsiąść z pojazdu i go prowadzić.

Trasa za progiem własnego domu

Historia za progiem własnego domu Trasa nie wymaga specjalnego trudu dla mieszkańców Skępego. Idziemy na wycieczkę do kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztoru bernardynów w Skępem. Kolejna wyprawa pokaże nam urok najpiękniejszego i najcenniejszego zabytku w naszej okolicy, czyli sanktuarium Matki Boskiej Skępskiej. Jak zwykle początki takich miejsc mają związek z legendami. Tak też było w tym przypadku. Podobno widziano w miejscu, gdzie dziś stoi klasztor, jakieś tajemnicze światła.

Trasa piesza

Trasa piesza Mało kto zna prowincjonalne miasteczko Skępe, położone przy trasie krajowej numer 10. Żeby je zobaczyć, należy zjechać z krajowej 10 i wjechać przez Wioskę do centrum Skępego. W Wiosce – przy okazji wycieczki do Skępego - można obejrzeć park, który otaczał dawną siedzibę dziedzica Gustawa Zielińskiego oraz jego potomków. Od 1986 roku jest patronem Szkoły Podstawowej w Skępem.

Szopka w kościele i klasztorze bernardynów w Skępem

Szopka bożonarodzeniowa w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztorze bernardynów w Skępem. Szopka 2016/2017 mieści się w kaplicy świętej Anny.

Trasa turystyczna

W trasę Będzie to trasa nietypowa… Ten, kto trafi do Lipna, Skępego i Wioski, a będzie zainteresowany ważnymi postaciami mającymi związek z ziemią dobrzyńską, dowie się ciekawych informacji o ludziach, którzy zostawili tu szczególny ślad. Zaczynamy wędrówkę od Lipna – siedziby powiatu lipnowskiego i starostwa. Udajemy się pod budynek kina „Nawojka” przy ulicy Adama Mickiewicza.

Wystawa "Wieczny odpoczynek"

W listopadzie 2016 r. w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztorze bernardynów w Skępem można było obejrzeć okolicznościową wystawę "Wieczny odpoczynek" ("Requiem aeternam"). Zgromadzono na niej dawne modlitewniki, trumnę do egzekwii, szaty liturgiczne, chorągwie i drewniane lichtarze. Wystawa została zorganizowana w refektarzu.

Skępe 2017

Skępe obchodziło 20. rocznicę odzyskania praw miejskich. Uroczysta gala odbyła się 4 I 2017 r. w restauracji KAMA w Skępem.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w swoim sklepie internetowym - oprócz publikacji, folderów, albumów i książek - oferuje gadżety. Są to magnesy "Kujawianka" i "Kujawiak", kubki z nadrukiem, zakładki do książek z motywem haftu kujawskiego oraz smycze z wzorem haftu kujawskiego.

Echo Lipna

Ukazał się kolejny numer gazety "Echo Lipna". Kwartalnik jest wydawany przez Urząd Miejski w Lipnie. Biuletyn 4/2016 (83) informuje o aktualnych wydarzeniach dziejących się w Lipnie. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł pt. "Album fotografii starego Lipna".